• Dzień Patrona 2013

• 8  lutego 2013 roku odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja historii. W tym dniu obchodziliśmy po raz siódmy Święto Patrona Naszej Szkoły - Armii Krajowej.  Od pierwszych godzin lekcyjnych wszyscy uczniowie przy pomocy wychowawców poznawali historię swojego patrona AK.  Aby przybliżyć choć trochę klimat tamtych dni uczniowie mieli za zadanie  przygotowanie  sobie żołnierskiego śniadania. Nasi mali "żołnierze" z apetytem zjedli posiłek , na który składał się  chleb ze smalcem i konserwą oraz kiszone ogórki.

W części artystycznej uczniowie naszej  szkoły przedstawili montaż słowno- muzyczny tematycznie związany z Armią Krajową, jej historią i życiem współczesnym - utrzymany w konwencji wywiadu dziennikarki.

Pani mgr Marianna Bilska przygotowała scenariusz przedstawienia i naszych aktorów - uczniów klasy szóstej, a pani mgr Dorota Tuchowska dała oprawę muzyczną. Szkolny chór wykonał piękne pieśni żołnierskie. Narratorzy przedstawili historię powstania i działalności AK.

Uczniowie recytowali wiersze poświęcone żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej: Z. Jasińskiego ,, Żądamy amunicji” , R. Urbana „Polska zwycięży”  ,  St. Balińskiego ,, Polska Podziemna” , T. Szymy „Najmłodszym żołnierzom’’,  A. Gawrońskiego „Weteranom  z oddziału Ponurego”, J. Radzymińskiej ,, Jest jeden czas miłości”, Jana Pocka „Że ty jesteś moją ojczyzną” , W. Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej’’.

Chór śpiewał następujące pieśni: „Hymn Polski”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Gdzie żołnierze z tamtych lat”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Ojczyzna’’.

Po występie delegacja, w składzie której znaleźli się uczniowie: przewodniczący szkoły Adam Gałęziewski wraz z zastępcami, przedstawicielami harcerzy, pocztem sztandarowym  oraz p. mgr Marianną Gołębiewską, p. mgr Marianną Bilską , p. mgr Krzysztofem Machnickim  udała się pod obelisk upamiętniający poległych żołnierzy AK, gdzie zapaliła  znicze i położyła kwiaty.

Podczas obchodów Dnia Patrona naszej szkoły dokonano podsumowania wyników konkursu zorganizowanego przez nauczyciela informatyki na najładniejszą  prezentację multimedialną nt. „Armia Krajowa Patronem Naszej Szkoły”. Zwyciężczynią została Julia Czajka, wyróżnienia otrzymały: Joanna Góraj, Karolina Podwysocka oraz Iga Wrzosek uczennice klasy VI. Konkurs zakończono  pokazem zwycięskiej prezentacji z komentarzem słownym nauczyciela historii. Dodatkową atrakcją były prezentacje o naszej szkole przygotowane przez uczniów klasy V.

Uroczystość obchodów patrona  została zakończona  dyskoteką walentynkową  przygotowaną przez p. Dorotę Tuchowską i samorząd szkolny.

Historia AK:

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową, działającą w okresie okupacji niemieckiej na ziemiach państwa polskiego w granicach sprzed 1.IX.1939r. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej 27.IX.1939 r. Służby Zwycięstwa Polski w utworzony 13.XI.1939r. Związek Walki Zbrojnej, przemianowany 14.II.1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego, na Armię Krajową. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o niepodległość poprzez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec. (M. Bilska)