• Historia Szkoły

        • We wrześniu 2006 roku

          obchodziliśmy jubileusz 100-lecia szkoły
           

           

          Zapraszamy do obejrzenia w albumie foto archiwalnej relacji z uroczystości obchodów 100-lecia naszej Szkoły.

           

          Po reskrypcie carskim z dnia 14 października 1905 roku, zezwalającym na zakładanie prywatnych szkół bez praw, z polskim językiem nauczania, społeczeństwo polskie zaczęło samorzutnie organizować szkolnictwo. W Skierniewicach rozpoczęło działalność Koło Macierzy Szkolnej, które w 1906 roku przyczyniło się do utworzenia w Trzciannie prywatnej szkoły z wykładowym językiem polskim. Szkoła mieściła się wówczas w mieszkaniu Jakuba Górala, a pierwszym nauczycielem był p. Jóźwik ze Skierniewic. Po roku władze carskie szkołę zamknęły. Zarząd Kółka Rolniczego w Trzciannie ( F. Głowacki, F. Woźniak i J. Góral) powziął myśl o wybudowaniu i utrzymaniu polskiej szkoły niezależnej. Członkowie Zarządu przedstawili społeczeństwu projekt zbudowania szkoły „z funduszy gromadzkich i utrzymania nauczyciela z opłat od rodziców.

          – właściciel Nowego Dworu, podarował wyrabianą u siebie „dachówkę”. Resztę materiału zobowiązały się dostarczyć wsie: Trzcianna, Adamów i Prandotów. Wkrótce uzyskano pozwolenie gubernatora i kuratora na budowę i prowadzenie szkoły niezależnej z polskim językiem wykładowym.p. Okęcki – właściciel Woli Pękoszewskiej , dał drzewo ze swego tartaku wszystko drewno na budowę szkoły, P. Górski właścicielka majątku Trzcianna. p. TrzcińskaPierwszą ofiarę – 100 rubli – dała

          Zima 1907 roku zwieziono materiał, a wczesną wiosną wysiłkiem całego społeczeństwa rozpoczęto budowę szkoły na placu gromadzkim Trzcianny. Kamień węgielny poświęcił ks. Komorowski. Jesienią 1908 roku przy Kółku Rolniczym stanęła nowa niezależna szkoła polska, której pierwszym nauczycielem był Józef Plewicki.

          „Nauczycielka, jako kontraktowa, otrzymywała wynagrodzenie 30 rubli przez 10 miesięcy, a przez 2 miesiące wakacyjne tylko 10 rubli. Rodzice płacili ok. 1 rubla miesięcznie od dziecka”.Do wybuchu I wojny światowej do szkoły uczęszczało ok. 100 dzieci, a ciężar utrzymania szkoły spadł na barki miejscowego społeczeństwa. Proces dydaktyczny kształtowania się szkolnictwa został w 1915 roku chwilowo zahamowany działaniami frontowymi nad rzeką Rawką. Szczególnie ucierpiały tereny położone wzdłuż obu brzegów rzeki. Spalona została z trudem wzniesiona szkoła. Z inicjatywy Gminnej Rady Opiekuńczej 21 marca 1916 roku nauka została reaktywowana. Szkołę zlokalizowano wówczas w prywatnym domu Józefa Krakowiaka. Posadę nauczycielki otrzymała Janina Jankowska ze Skierniewic, która zamieszkała w domu Krakowiaka.

          Z roku na rok wzrastała ilość niezbędnych pomocy dydaktycznych i liczba uczących się dzieci.
          Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i po odbudowaniu własnych zagród zniszczonych wskutek działań wojennych, spalona szkoła, została odbudowana i rok szkolny 1921/22 uczniowie rozpoczęli już w nowym budynku.

           

          Z powodu wybuchu II wojny światowej rok szkolny 1939/40 rozpoczął się w listopadzie, zajęcia lekcyjne odbywały się w szkole w Trzciannie przez cały okres działań wojennych. Przez cały okres wojny w szkole pracowali: Janina Krakowiak i Andrzej Szyller. W roku szkolnym 1940/41 wspomagał ich Antoni Prinke, a w latach 1941/42 – 1944/45 – Maria Czyszkowska. Po zakończeniu wojny skład kadry pedagogicznej uległ zmianie, poza Janiną Krakowiak, która nadal była kierownikiem szkoły. Pozostałe nauczycielki to: Czesława Rycerz, Hanna Śliwińska i Jadwiga Kossecka. W 1958roku zmienił się dyrektor szkoły. Pani Janina Krakowiak po przepracowaniu w szkole 41 lat przeszła na emeryturę, a obowiązki kierownika szkoły przejął p. Feliks Maciejewski. Wkrótce wieś Trzcianna oddała grunt gromadzki tzw. „wylewy” na plac pod budowę nowej szkoły. W październiku 1965 roku zelektryfikowano wsie: Trzciannę, Adamów i Prandotów, a w grudniu wsie te korzystały już z energii elektrycznej. W 1970 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, w której obecnie się uczymy. W nowej szkole zajęcia odbyły się po raz pierwszy 6 września 1971 roku i trwają do dziś.

           

          1 września 1999 roku wraz z nowym rokiem szkolnym „wkroczyła” do szkół reforma szkolnictwa.

           

          Szkoła w Trzciannie stała się jedną z dwóch szkół podstawowych na terenie gminy Nowy Kawęczyn. Obwód szkolny znacznie się powiększył. Obejmuje on obecnie następujące miejscowości: Trzcianna, Adamów, Suliszew, Sewerynów, Budy Trzcińskie, Strzyboga, Podtrzcianna, Trzcianna Nowa, Podstrobów, Strobów, Wólka Strobowska, Sawiczów, Franciszkany, Podfranciszkany, Rzeczków, Rzędków, Rzędków Nowy i Stary. Ponadto do szkoły uczęszczają dzieci z Kamiona i ze Skierniewic.

           

           

          Dziennik Szkoły z 1924r.

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Trzciannie
      • 046 831 42 91
      • Szkoła Podstawowa w Trzciannie, 96-115 Nowy Kawęczyn, woj. łódzkie Trzcianna 14 Poland
    • Logowanie